Przed nami kolejne maksimum tzw "spadających gwiazd" czyli rojów meteorytowych zwanych perseidami oraz deszczem meteorytów.

Już od tygodnia, czyli od 17 lipca możemy zaobserwować wzmożoną aktywność spadania Perseidów. Póki co są to 3-5 meteorów na godzinę, ale 12 sierpnia, kiedy to ma nastąpić maksimum można będzie zaobserwować nawet 150 "spadających gwiazd" na godzinę.
Maksimum zapowiadane jest na 12 sierpnia między godziną 15:00 a 17:30 a także 12 sierpnia od godziny 2:00 do 6:00.
Najważniejsza dla obserwacji będzie noc z 11 na 12 sierpnia, ale powoli polecamy wieczorne spacery w głową w chmurach, bo może być ładnie.

Gdzie i jak najlepiej obserwować Perseidy? 
Wyjdź za miasto. Światła miast, tzw. smog optyczny, utrudnia obserwację szczególnie słabszych obiektów nieba. A letnie niebo i tak jest dość jasne, zatem nie ułatwia obserwacji.
Znajdź miejsce, gdzie masz dobry widok na północno-wschodnią część nieba, gdzie nic jej nie zasłania. 
Znajdź Gwiazdę Polarną, a następnie przesuń wzrok trochę w prawo – tam mniej więcej znajduje się Perseusz, który oznacza środek punktu, w którym najczęściej możemy zaobserwować deszcz meteorytów.
Takie obserwacje wymagają często sporo cierpliwości. Jeśli noc jest chłodniejsza warto mieć ze sobą koc i ciepłe ubrania.


Obserwacje nieba: fot Astroniki Wszechświat w obiektywie

Czym są Perseidy? 
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.
Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.
Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.